Още от древността сиренето е възхвалявано от Аристотел и Вергилий, отдавали са му дължимото крале и императори, а в същото време, то е най-разпространената храна на бедняците.
Изследванията на менюто на дълголетници показало, че &n
2011-07-27 16:16:35
Още от древността сиренето е възхвалявано от Аристотел и Вергилий, отдавали са му дължимото крале и императори, а в същото време, то е най-разпространената храна на бедняците.
Изследванията на менюто на дълголетници показало, че сиренето е един от основните продукти в здравословното хранене, способстващи за дълголетието.
Съществува версия, че първото сирене е било направено от бедуините в пустинята преди около 4700 години. Следващ етап е добавянето на сирищния фермент, съдържащ се в телешкото и агнешкото шкембе, който ускорява процеса на съсирването на млякото, независимо от времето. По-късно започнали да добавят и сол, за по-добра консервация на вкусния продукт. Например, пармезанът, който се произвежда в Италия в района на Парма, може да зрее до 10 години.
В 1 килограм сирене се съдържат толкова полезни вещества и елементи, колкото в 9-11 лира пълномаслено мляко. А в 200 гр сирене се съдържат 60 на сто от дневната норма белтъчини. Освен това, при зреенето, белтъкът в сиренето става разтворим и за разлика от белтъчините с животински произход, се усвоява напълно от организма. Ето защо, сиренето е основа на диетичното и здравословно хранене.
По своя състав, сиренето представлява концентрирани млечни белтъчини и мазнини, плюс незаменими за организма аминокиселини. То е богато на калциеви соли - основният ‘строителен материал’ на костите, както и на фосфорни соли, които пък са полезни за дейността на мозъка.
В сиренето се съдържат витамините А, В1, В2, В5, РР, D, Е, С. В състава му влиза и лецитин, който влияе на храносмилането и правилната обмяна на мазнините в организма.